Volám sa Marcela Miklošková, ale všetci mi hovoria Maci alebo Macka

Som vo veku, kedy moju mladosť strieda zrelosť. Aby sme sa vyhli číslam, povedzme, že trošku viac po päťdesiatke.

Som tiež mamou dvoch úžasných synov. A vzhľadom k ich veku, som pripravená stať sa aj starou mamou. Už teraz sa na to veľmi teším!

Moje VZDELANIE

Základná

Do mojej prvej školskej lavice som si sadla v Základnej škole Tilgnerova v Bratislave. Bola to jedna z prvých škôl s rozšíreným vyučovaním anglického jazyka v časoch hlbokého socializmu, kedy jediným cudzím jazykom na školách bola ruština. Bola som dieťa, politiku sme doma neriešili a ja som sa učila ruštinu rada, páčila sa mi jej mäkkosť a išla mi ľahko. Neskôr sa k nej pridala angličtina, síce so slovenským prízvukom pani učiteľky, ktorá nikdy v Anglicku nebola, ale to neprekážalo mne ani nikomu z mojich spolužiakov, lebo bolo pre nás všetkých vzrušujúce „vedieť po anglicky“ 🙂

Stredná

Moje študijné roky pokračovali na Strednej ekonomickej škole Bierutova v Bratislave. Nebola to však moja srdcovka, pretože som veľmi túžila ísť na pedagogickú školu, ale nebolo mi to umožnené zo zdravotných dôvodov. Napriek trápeniu sa s predmetmi ako účtovníctvo, ekonómia či matematika ma veľmi bavilo pokračovať v štúdiu angličtiny, ruštiny a tiež nemčiny, keďže som študovala odbor zahraničný obchod, a úspešne som v týchto predmetoch aj zmaturovala. Vedomosti a praktické znalosti z tejto školy mi pomohli ihneď sa uplatniť v prostredí zahraničných firiem pôsobiacich na Slovensku.

Vysoká

Vysoká škola bol ďalší komplikovaný údel tých čias. Nemohla som si ju vybrať podľa seba, lebo bolo nutné nadviazať na zameranie zo strednej školy. Keďže spomínané neobľúbené predmety neboli mojou silnou stránkou, nevedela som si ani len predstaviť, že by som mala ísť študovať niečo, čo mi nejde, čo ma nebaví a nenapĺňa. Život sa medzitým zvrtol iným smerom a na svoju vysnívanú Univerzitu Komenského som sa dostala až po rokoch. Úprimne priznávam, že pedagogické štúdium popri zamestnaní bolo náročné, ale zároveň nádherné, inšpirujúce a pre mňa nesmierne zmysluplné.

Moje ZAMESTNANIA

Zamestnaní a pracovných pozícií bolo počas môjho života pomerne dosť. Niektoré som absolvovala ešte v časoch pred nežnou revolúciou a patrili k nim napríklad podnik zahraničného obchodu IMEX, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Slovkoncert, Slovenské ústredie knižnej kultúry.

 

Medzi obľúbené zamestnania v tzv. porevolučných časoch patrili hlavne tie, ktoré vniesli do môjho pracovného a osobného života veľa zaujímavých príležitostí a skvelých životných skúseností. Spomeniem farmaceutickú spoločnosť Sanofi, PR agentúru Novum Symposium či dánske Vydavateľstvo Egmont.

 

Mojou srdcovou záležitosťou však bolo pôsobenie v detskom Vydavateľstve Junior, kde som pracovala najskôr ako redaktorka a neskôr ako obchodná riaditeľka. Odtiaľ, vo veku 40 rokov, už moje kroky viedli k osamostatneniu sa a realizovaniu svojich vlastných pracovných snov, ktorých produktom boli:

 

Moje projekty

Výchovno-vzdelávací projekt Hráme sa zdravo

Tento autorský projekt bol pôvodne určený pre deti vo veku od 2 do 6 rokov ako spoločná zážitková aktivita rodičov so svojimi deťmi. Tvorili sme, tancovali, spievali a učili sa o svete hravou a zábavnou formou. Priebežne sa k prvým absolventom pridávali ich mladší súrodenci a ako deti rástli, spolu s nimi postupne rástla aj ďalšia forma rôznych pridružených činností, ktoré podporovali deti v zdravom a zmysluplnom trávení ich voľného času. Samotný projekt v jeho pôvodnej i rozšírenej podobe fungoval viac ako 11 rokov.

Detská knižka:
Ako sa farby vymenili

Tvoriť, hrať sa s deťmi a písať mi príde ako obrovské privilégium a dar od Života, ktorý si nesmierne užívam a rovnako nesmierne si ho vážim. Táto rozprávková knižka o farbách vznikla ako spoločné dielko s deťmi z Hráme sa zdravo. K mojim príbehom deti kreslili a vytvárali obrázky tak, aby sa detskí čitatelia ľahšie naučili farby. Knižka si už niekoľko rokov žije svojím rozprávkovým životom ako hosťujúci projekt pre materské školy, kde sa počas interaktívneho programu deti zapájajú do deja príbehu, aby si ho prostredníctvom dramatizácie ľahšie zapamätali.

Zážitkový projekt Detské meditácie

Tento projekt prirodzene nadviazal na Hráme sa zdravo v dobe, ktorú nečakane zasiahla covidová pandémia. Ponúkla som priestor na stretávanie sa deťom vo veku 8-14 rokov v skupinách 4-6 detí podľa veku. Zámerom tohto projektu je naučiť deti zdravo komunikovať o ich záujmových témach, problémoch a pocitoch, podporovať ich, aby si navzájom pomáhali hľadať riešenia na situácie, ktorým čelia, a tiež dopriať im viac pokoja, aby sa naučili pomocou vizualizovaných meditácií rozvíjať svoju vnútornú múdrosť a vnímanie, čo v nich posilňuje prirodzenú sebadôveru a sebahodnotu.

Záujmy a záľuby

Z tých tradičnejších záľub rada čítam, varím, pečiem kváskový chlieb, píšem, cestujem, chodím do prírody, pozerám dokumenty o našej planéte, o jej faune a flóre, rada si pozriem cestopisy o krajinách, kam sa nikdy nedostanem, zaujímajú ma filmy s náročnejším obsahom z oblasti psychológie, ľudských vzťahov, drámy, a priznám sa, zbožňujem aj dobre spracované rozprávky.

Z toho menej tradičného súdka ma zaujímajú východné kultúry, joga, tradičné liečiteľské techniky, holistický prístup k človeku, nový pohľad vedy na ľudské vnímanie, skúmanie úrovní nášho vedomia, vplyv energetického cvičenia na celkový telesný a duševný stav, cchi-kung, tai chi, a v neposlednom rade sa venujem meditácii a jej zdravému vplyvu na môj vnútorný pokoj a harmóniu.

Rada sa priebežne dovzdelávam v oblastiach, ktoré ma zaujímajú. Je to predovšetkým oblasť energetického liečenia, absolvovala som kurz Reiki I.-II., kurz 1.-4. stupňa Čung-Jüan čchi-kungu vrátane liečiteľského kurzu Image Therapy, kurz šamanských zvierat brazílskeho systému Ararētama, kurz 1.-6. stupňa tradičného tibetského liečiteľského systému Pránanadi a NadiSpirit, kurz Kraniosakrálnej terapie, kurz Metafyzickej anatómie, kurz Osobných konštelácií a ukončila som aj ročný kurz celostnej hypnoterapie. Nadobudnuté poznatky podporené životnými skúsenosťami sú pre mňa cennými nástrojmi a užitočnými pomocníkmi v každodennej terapeutickej práci s deťmi a rodičmi.

Kurzy a školenia

Povedali o mne

Macku poznám takmer 11 rokov, preto si dovolím zo srdca povedať, že jej prístup ku každej živej bytosti je láskyplný, prijímajúci a vždy som sa v jej prítomnosti cítila v bezpečí. Je to nádherná a inšpirujúca žena – čestná, múdra a jej krásne levie srdce ide vždy cestou pravdy a spravodlivosti, aby nasmerovalo nás všetkých, ktorí potrebujeme pomoc na vlastnej ceste pravdy a naplnenia.

C

Zuzana

Macka je vzácny človek, ktorý má
k detskej duši veľmi blízko, rozumie našim deťom a dokáže im vytvoriť bezpečné prostredie,
v ktorom sa môžu zdôveriť. Sprevádza naše deti posledných 11 rokov,  je ich kamarátka či dôverníčka, ktorá im pomáha zvládať ich problémy, učí ich rôzne relaxačné techniky a počas diskusií im ukazuje pravé hodnoty, za čo som jej nekonečne vďačná.

C

Lucia

Už niekoľko rokov sa s láskou, záujmom a úžasom pozerám na to, ako prirodzene Macka funguje
s našimi deťmi. Ako ju berú medzi seba ako kamarátku, zároveň k nej majú úctu a prirodzene stíchnu, aby im neušlo ani slovko, čo povie, ako jej veria a zdôverujú sa s ich maličkými aj veľkými tajomstvami, radosťami i trápeniami, a najmä,
s akou dôverou sa nechávajú prirodzene viesť.

C

Karolína